Bateria w laptopie - czas pracy,wymiana a może regeneracja

Baterie w laptopach składają się z kilku małych ogniw litowo-jonowych połączonych ze sobą. Niżej przykład jak wyglądają ogniwa, niech was nie zwiedzie ich wygląd przypominający baterie AA(popularne paluszki) 



Po czym poznać że bateria nam się starzeje?


Najszybszym sposobem na poznanie czy bateria w laptopie się starzeje jest jej coraz krótszy czas pracy. To całkiem normalne jest że bateria z wiekiem ma coraz mniejszą pojemność.Bateria może ulec bardzo szybko uszkodzeniu jeśli cały czas pracujemy wraz z podłączonym zasilaczem. Dla monitorowania stanu naszej baterii polecam program BatteryCare



moja bateria w laptopie

Najczęstsze przyczyny starzenia się baterii.



Przyczynami starzenia baterii są najczęściej:

a) Czas - parametry ogniw nie są stałe w czasie, wraz z jego upływem pojemność akumulatora się zmniejsza. Jest to normalny proces, którego nie możemy powstrzymać.
b) Temperatura - na żywotność akumulatora bardzo duży wpływ ma temperatura. Optymalnymi warunkami pracy jest temperatura 0-25 stopni Celsjusza. Cieplejsze środowisko powoduje spadek pojemności akumulatora, więc jeżeli nasz notebook nagrzewa się na przykład do 60 stopni Celsjusza, to po trzech miesiącach pojemność akumulatora może spaść nawet o 40 procent.
c) Liczba cykli ładowania - akumulatory zaprojektowane są na określoną liczbę cykli ładowanie/rozładowanie(do zera), np. po 400 takich cyklach pojemność baterii spada o 50 procent.

Czy możemy ograniczyć proces starzenia się akumulatora?



Czasu nie zatrzymamy niestety,ale możemy mieć wpływ na temperaturę w jakiej pracuje cały notebook/netbook jak i na liczbę cykli ładowania akumulatora


a) Temperatura

- należy pamiętać o czyszczeniu wentylatora i otworów wentylacyjnych(kratki pod spodem laptopa) w laptopie
- można użyć także podstawki chłodzącej pod laptopa
- nie kładziemy laptopa na miękkim podłoży typu koc/kołdra gdyż bardzo to ogranicza dostęp do zimnego powietrza niezbędnego do chłodzenia

b) Cykle ładowania

- źle na akumulator wpływa ciągła praca z podłączonym zasilaczem, odłączmy raz na jakiś czas(zalecam raz na 7-14 dni) zasilacz niech i popracujmy na baterii aż wyładuje się do 0 (słownie: zera)
- krótkie cykle ładowania np. jak poziom baterii spadł do 70% szkodzą baterii, gdyż jest ciągle doładowywana

Kalibracja akumulatora czy coś to da?



Jeżeli laptop na baterii nie działa np. podanych przez producenta 3h a działa 1.5h nie znaczy że akumulator należy od razu wymień, można go skalibrować !
Jest to proces w którym „uczymy” elektronikę akumulatora do nowej pojemności ogniw. Proces ten rozpoczynamy od naładowania baterii do pełna (100%), następnie należy wyłączyć na naszym komputerze stan uśpienia i hibernacji i zostawiamy laptopa aby sam się rozładował, co ważne NIE POMAGAMY MU SIĘ ROZŁADOWAĆ!! Cykl ten powtarzamy 3- krotnie. Po tej operacji możemy sprawdzić czy czas pracy akumulatora się wydłużył, jak nie to niestety może być konieczna wymiana akumulatora jeśli pozostały czas pracy nas nie satysfakcjonuje


Zdecydowałem się na wymianę akumulatora. Co lepsze oryginalna bateria czy może zamiennik? 




Jak wiadomo, dobrej klasy zamiennik może być równie dobry, czasami nawet lepszy niż oryginalna część. W przypadku akumulatorów w zamiennikach mogą być zastosowane lepsze(wydajniejsze) ogniwa, są również tańsze niż w przypadku oryginalnych.
o oryginalnych podzespołach nie będę pisał bo wiadomo że wszystko będzie pasować. Natomiast w przypadku zamienników już trzeba zwrócić uwagę na parę szczegółów:
- nie szukajmy najtańszych produktów 
- zwróć uwagę na gwarancję, dłuższa znaczy lepsza
- jak jest możliwość,to sprawdzamy też czy bateria pasuje w miejsce oryginalnej,czy nie ma luzów albo nie jest za duża i czy wszystkie zatrzaski pasują
- porównaj parametry techniczne oby akumulatorów, NAJWAŻNIEJSZE jest napięcie najlepiej jak jest takie samo na obu,ale są też dopuszczalne minimalne różnice np. masz akumulator o napięciu 10,8V możesz użyć akumulatora o napięciu 11,1V
- ważnym parametrem jest pojemność akumulatora, gdyż nie powinna być ona MNIEJSZA niż w oryginale



Każdy akumulator laptopa zawiera w sobie elektronikę. Nie zawsze producent zamiennika jest w stanie w 100% skopiować układ elektroniczny oryginału więc może się zdarzyć że komputer nie wykryje nowej baterii (dotyczy to głównie laptopów SONY i DELL) Aby uruchomić taki zamiennik, w niektórych modelach Sony i Dell należy zainstalować aktualizację BIOS-u z dodawanej w zestawie płyty CD. Niestety, BIOS nie jest autoryzowany przez producentów notebooków, więc jego użycie może być niebezpieczne. 

A może regeneracja starego ?



Możemy spróbować regeneracji.Na rynku działa już sporo firm specjalizujących się w tym. Regeneracja polega na wymianie zużytych ogniw na nowe oraz przeprogramowanie układu elektronicznego pod nowe ogniwa. Kasowane są liczniki cyk¬li ładowanie-rozładowanie oraz informacje związane z pojemnością baterii. Zresetowane ogniwo pod względem funkcjonalnym jest zatem podobne do oryginału. Plusem regeneracji jest to że możemy sobie zażyczyć pojemniejszych ogniw względem oryginalnych co może skutkować dłuższym żywotem akumulatora. Jeżeli zdecydujemy się na regenerację akumulatora, warto zlecić to dobrej i sprawdzonej firmie. Naprawę rozważmy tylko wtedy, jeżeli jej koszt będzie znacząco mniejszy niż zakup nowego, oryginalnego akumulatora.

tekst mojego autorstwa pochodzi z forum: www.zajefajna.com

Komentarze