Powerbank - czyli po prostu bank energii, który zapewnia mam dodatkowe źródło energii z którego możemy podładować nasz sprzęt podczas podróży.
Jak działa i jak go używać ?
We wnętrzu znajduje się bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa czyli jak w naszych smartfonach, tyle że ma większą pojemność (zazwyczaj).
Najprościej mówiąc to łądujemy powerbank w domu, pakujemy do kieszeni czy plecaka/torby( zazwyczaj jest rozmiarów naszych telefonów lub mniejsze) i gdy kończy nam się bateria podłączamy kablem usb do naszego smartfona/tabletu i doładowujemy nasz sprzęt.
Jednak przez zakupem powerbanka należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- pojemność
Jednak przez zakupem powerbanka należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- pojemność
- liczba i rodzaj dostępnych portów
- czas jego ładowania
- cena
Pojemność
Jest to podstawowy parametr, na który musimy zwrócić uwagę podczas zakupu powerbanku.
Musimy zadać sobie pytanie: "Ile dodatkowej energii potrzebujemy?"
Musimy zadać sobie pytanie: "Ile dodatkowej energii potrzebujemy?"
Jeśli chcemy tylko podtrzymać np. nasz smartfon przez kilkadziesiąt minut dłużej - starczy nam model z baterią ok. 2500 mAh, ale jeżeli istnieje możliwość że będziemy bez dostępu do gniazdka elektrycznego przez kilka dni warto zainteresować się modelami ok 10 000 mAh lub więcej.
Warto pamiętać że im większa pojemność tym większa waga powerbanka.
Warto pamiętać że im większa pojemność tym większa waga powerbanka.
Kierując się pojemnością powerbanku ,należy również zdawać sobie sprawę, że jeżeli nasz smartfon ma baterię np. 3000 mAh, a bank oferuje 6000 mAh, to nie znaczy wcale, że naładujemy naszego smartfona dwa razy. Powerbanki mają tzw. straty energii.
Obudowa
Powerbank jest z założenia urządzeniem przenośnym i do wykorzystywania go poza domem, to powinien mieć solidną i wytrzymałą obudowę. Dostępne na rynku powerbanki wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Niestety tylko nieliczne są pokryte gumą która zmniejsza skutki upadku i sprawia że powerbank dobrze leży nam w dłoni.
Ładowanie i liczba portów zewnętrznych
Kolejnym pytaniem na które musimy sobie odpowiedzieć jest: "Co zamierzamy ładować?"
Od odpowiedzi zależy czy szukać akumulatora z wyjściem 1A (1 amper) - do telefonów, mp3 czy nawigacji , czy może 2A - do tabletów i innych urządzeń
W dużej większości przypadków mamy do czynienia z napięciem 5V przy natężeniu 1A.
Warto szukać urządzeń które mają dwa porty USB, jeden z natężeniem 1A a drugi 2A.
Inną ważną kwestią są porty dostępne w urządzeniu. Niemal we wszystkich urządzeniach mamy do dyspozycji microUSB - USB, a więc najpopularniejsze w świecie mobilnych urządzeń.
Cena
Jej wysokość zależy od pojemności powerbanku i jakości samego urządzenia. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do zakupów niemarkowych urządzeń, ponieważ mogą one oferować one nieraz 2 czy razy mniejszą pojemność od deklarowanej.
Utrzymujemy powerbank w dobrej kondycji
- rozładuj i naładuj - zalecana przez producentów, żeby przynajmniej raz na miesiąc rozładować i naładować powerbank, dzięki czemu pozwoli to utrzymać baterię w dobrej kondycji. Przy tym musimy pamiętać, że ciągłe ładowanie baterii może ją uszkodzić.
- przechwytywanie - nieużywany powerbank należy przechowywać naładowany przynajmniej w 50% w suchym miejscu i z dala od metalowych przedmiotów
Komentarze
Prześlij komentarz