E - płatności cz.2 - podstawowe formy płatności

W dzisiejszym świecie istnieje wiele metod płatności. W Polsce najpopularniejszą metodą jest metoda płatności pobraniowej, ale także przelew elektroniczny i przelewy z pomocą firm pośredniczących w płatnościach. Postaram się przedstawić ich wady i zalety






Płatność pobraniowa 

Jest jedną z najczęściej wybieranych form płatności w polskich sklepach internetowych czy portalach aukcyjnych. Co warto zauważyć nie jest to płatność elektroniczna, bowiem za towar płacimy podczas odbioru towaru (może być listonosz czy kurier). Działa to tak samo jakbyśmy zapłacili sprzedawcy w sklepie. Dopiero w późniejszym czasie nasze pieniądze są przekazywane drogą elektroniczną na konto konto sprzedającego.



Taka forma płatności ma wiele zalet. Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą jest fakt że nie trzeba zawracać sobie głowy logowaniem na konta bankowe czy wypełniania formularzy przelewowych. Wystarczy kupić towar, zapłacić przy odbiorze i tyle. Dzięki tej formie minimalizujemy ryzyko, że sprzedawcy po otrzymaniu zapłaty nie będzie się spieszyć z wysłaniem zamówionej przez nas przesyłki. Warto też pamiętać, że ta forma nie zabezpiecza w 100% przed oszustami.
Ale taka forma płatności ma też swoje wady. Jedną z nich są wysokie koszty za realizację zamówienia. Najczęściej jest ona doliczana d oceny towaru, co może dla kupującego być różnicą czy kupować dany towar czy też nie. Ale płatności pobraniowe to też kłopot dla sprzedających, bo podnosi to cenę a po drugie wydłuża czas oczekiwanie na pieniądze. A czas realizacji wpłat zależy od firm przewozowych i może to trwać nawet do dwóch tygodni.

Przelew elektroniczny 

Rozwiązaniem pozbawionym wad wyżej wymienionej płatności pobraniowej jest przelew elektroniczny, który dokonywany jest za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej naszego banku. W tego typach przelewach sytuacja jest odwrotna o 180 stopni niż w przesyłkach pobraniowych, bo tutaj za towar płacimy z góry, a dopiero po otrzymaniu pieniędzy sprzedający wysyła do nas zakupiony towar. W takich transakcjach bardzo ważny jest numer konta na który wysyłamy pieniądze. 



Trzeba tylko uważać bo numer konta jest długi i warto sprawdzić ten numer 2x zanim zatwierdzimy płatność. Taki przelew dociera do odbiorcy zwykle następnego dni roboczego lub tego samego dnia jeśli sprzedający ma konto w tym samym banku. Rozwiązanie to jest mniej wygodne dla kupującego bo trzeba zapłacić za towar z góry, ale jest tańsze niż pobranie.




Przelewy z pomocą pośredników

W dobie XXI wieku coraz częściej z pomocą przychodzą nam pośrednicy, dzięki zautomatyzowanej płatności w której system wypełnia za nas wszystkie niezbędne informacje dotyczące adresu czy imienia i nazwiska. Przelewy takie są szybkie, wygodne i oferowane są przez coraz większą ilość sprzedawców. 



Jak to działa? Od strony kupującego wygląda bardzo podobnie jak wyżej opisane przelewy elektroniczne.  Wystarczy na stronie podczas wyboru formy płatności kliknąć na ikonę pośrednika (np. PayU, DotPay), co przeniesie nas na stronę z wyborem banku. Istotną różnicą jest to że nie musimy wpisywać żadnych danych do przelewu - wszystko zostaje wypełnione przez system pośrednika. Po potwierdzeniu przelewu zazwyczaj strona banku się zamyka i wracamy do strony gdzie zakupiliśmy towar.
O dokonanej transakcji sprzedawca dowiaduje się od razu, więc może od razu przystąpić do realizacji zamówienia. Sprzedawca wie również że pieniądze zostały wpłacone, więc może bez obaw wysłać towar. Niestety ten system płatności ma jedną wadę, nie można nim płacić za zakupy zagraniczne. Do nich najlepszą metodą będzie karta kredytowa lub elektroniczny portfel o którym dowiecie się więcej w następnym wpisie.

Komentarze