E-płatnośći cz. 3 - Karty debetowe/kredytowe a płatności w sieci


Kilka lat temu do zakupów w internecie nadawały się tylko i wyłącznie karty kredytowe. Dziś można płacić także zwykłymi kartami które dostajemy do naszych kont bankowych. 















Płacenie kartą w sieci jest trochę trudniejsze niż wpisanie kodu PIN lub zbliżenie karty do terminalu. Proces płacenia polega na wybraniu odpowiedniej karty, następnie podajemy jej numer, data ważności, kod zabezpieczający oraz imię i nazwisko posiadacza karty.



Niektóre sklepy pozwalają na zapisanie danych z karty i nie trzeba ich uzupełniać z każdym razem. Jednak warto pamiętać że nie musimy zostawiać danych naszej karty wszędzie tam gdzie tego nie potrzebujemy ! Takie rozwiązanie może być przydatne gdy kupujemy w jednym miejscu często. lub opłacamy abonament za jakąś usługę (np .Netfilx czy Spotify). 
Niektóre usługi kupione raz mogą się co miesiąc odnawiać nam automatycznie, fakt wygodne ale trzeba pamiętać o takich subskrypcjach i anulowaniu ich, gdy przestają być nam potrzebne.

PROWIZJE BANKOWE

Fajnie jest płacić kartą w sieci czy to w polskich czy zagranicznych sklepach. Bo kartą możemy zapłacić w praktycznie każdej walucie . Trzeba pamiętać jednak, że banki często pobierają prowizję od zakupów w obcej walucie. Nie pokazuje się ona w oknie zakupowym natomiast może być widoczna na naszym koncie bankowym np. kupiliśmy przedmiot za 20 funtów czyli ok 130 zł wg kursu z danego dnia a na wyciągu z konta będzie widnieć kwota np. 145 zł. Przy niewielkich kwotach kilkuprocentowe prowizje nie będą bardzo kosztowne dla naszego portfela, ale przy wyższych kwotach możemy uszczuplić nasz portfel o dodatkowe koszta. Warto pytać w bankach czy jest pobierana opłata za przewalutowanie. 


KREDYTOWA CZY DEBETOWA ?

Podstawową różnicą pomiędzy kartami jest sposób w jaki pobierane są środki za wykonane transakcje. W karcie debetowej pieniądze są pobierane z konta bezzwłocznie, natomiast przy karcie kredytowej generujemy zadłużenie które przyznał nam bank i spłacamy je w późniejszym okresie. Jeśli zmieścimy się w danym okresie rozliczeniowym to nie będziemy płacić karnych odsetek. 
Warto mieć na uwadze, żeby otrzymać kartę kredytową musimy złożyć osobny wniosek. Kartę debetową dostajemy przy otwarciu naszego konta bankowego. Jest to znacznie wygodniejsze, bo i tak posiadamy konto bankowe. Ponadto nie musimy martwić się terminami spłat karty. Jedynym ograniczeniem karty debetowej jest limit transakcji bezgotówkowych, które ustalamy w banku.

KARTY PRE-PAID

Alternatywą dla kart debetowych czy kredytowych są karty przedpłacone czyli pre-paid. Działają one podobnie co telefony pre-paid - wpłacamy określoną kwotę pieniędzy i można robić zakupy tak długo, na ile starczy nam pieniędzy. Plusem karty jest fakt, że możemy doładowywać ją w każdym momencie. Kolejną zaletą tego rodzaju kart jest fakt, że teoretycznie posiadamy pełną kontrolę nad naszymi wydatkami, bo nie zapłacimy więcej niż mamy na karcie, a także minimalizujemy ryzyko strat poniesionych w przypadku kradzieży czy utraty danych.  W praktyce bywa nie co inaczej. W czasie zakupów w internecie oprócz numeru karty i kodu bezpieczeństwa należy podać również imię i nazwisko które widnieje na karcie... a na kartach prepaid nie ma go wcale. Banki podpowiadają żeby pisać te same dane co przy składaniu wniosku o kartę przedpłaconą, ale nie zawsze ta metoda przynosi odpowiedni skutek. Innym kłopotem jest nazywane przez banki procedura "wykupu pieniądza elektronicznego".  Polega ona na tym że gdy na karcie zostanie nam reszta a nie chcemy jej wydawać na siłę, to wypłacenie pieniędzy z karty przed upływem jej terminu ważności, ponosi za sobą płacenie prowizji.
Niektóre banki rozdzielają karty prepaid na dwie osobne usługi: fizyczne karty plastikowe oraz wirtualne karty do płacenia w internecie. Jest to rozwiązanie bliższe portfelom elektronicznym o których napiszę następnym razem.

Komentarze